Krátkodobé pronájmy

Novou cestou k zajímavým příjmům se pro řadu majitelů bytů stávají krátkodobé pronájmy. Rostoucí zájem o ně ale současně vyvolává řadu otazníků a sílí hlasy po regulaci takového podnikání.

Zájem o krátkodobé pronájmy roste především ve velkých městech, jako je Praha či Brno, ale i v dalších turisticky atraktivních lokalitách. Hlavním argumentem je především výnos.
„Například v Praze jsou turisté ochotni platit za ubytování v průměru 60–120 eur, což je cena srovnatelná se zahraničními destinacemi, jako je například Řím,“ vysvětluje Daniel Kotula, spolumajitel firmy RE/MAX Center. Jen za letošní rok se podle odhadů této společnosti prodalo zhruba padesát bytů, které mohou vydělávat prostřednictvím systému krátkodobých pronájmů.


Nadstandardní výnosy

Výnos takové investice se pohybuje řádově mezi osmi až dvanácti procenty ročně. S krátkodobým pronájmem jsou ale na rozdíl od „standardního“ spojeny i vyšší náklady na servis. Majitel musí do bytu pravidelně dojíždět a starat se o něj, jako by to byl hotelový pokoj, či si platit službu. U webových zprostředkovatelů, jako je Airbnb, je rovněž třeba počítat se servisními poplatky. I tak jde ale o ziskovou investici.

Centrum láká, ale není podmínkou

Nejčastěji se investiční byty pro krátkodobý pronájem kupují v Praze 1, kterou následuje Praha 2 nebo Žižkov, především pak oblast za hlavním nádražím a část sousedící s Vinohrady. Byt pro krátkodobé pronájmy se dá ale pořídit i na Smíchově, Pankráci, v Holešovicích, Dejvicích či v Libni. Samozřejmě platí, že čím dále od centra, tím je nájem nižší. Z ostatních měst jsou pak v kurzu klasické turistické destinace včetně Brna, Plzně a dalších historicky zajímavých měst.

Druhá strana mince

Podle Kotuly je ale třeba si uvědomit, že i krátkodobé nájmy jsou standardní podnikatelskou činností a podléhají tak jasným pravidlům.
„Troufám si odhadnout, že naprostá většina provozovatelů krátkodobého nájmu nesplňuje zákonné podmínky. Za předpokladu, že někdo soustavně vlastním jménem a na svoji odpovědnost za úplatu nabízí krátkodobé ubytování, navíc včetně některých specifických ubytovacích služeb (např. ložní prádlo, placený televizní kanál či wi-fipřipojení apod.), měl by dle mého názoru mít ohlášenu tzv. volnou živnost s oborem činnosti ubytovací služby. Současně v takovém případě bude podléhat povinnostem souvisejícím s poskytováním ubytovacích služeb. Těmi jsou, kromě logického placení daně z příjmů, plnění povinností dle živnostenského zákona – hrazení příslušných místních poplatků, vedení domovní knihy nebo hlášení nájemníků na cizineckou policii,“ vysvětluje Aleš Eppinger, partner advokátní kanceláře Schaffer & Partner.
Dalším negativem tohoto podnikání je podle Daniela Kotuly fakt, že vede k neúměrnému zdražování nemovitosti v centru měst a že má negativní dopad na život místních obyvatel.

Volání po regulaci

Výsledkem je vysidlování centra města, které se tak přeměňuje v turistický skanzen a mimo sezónu pak v město duchů. V Berlíně nebo New Yorku proto již krátkodobé pronájmy začaly místní autority regulovat.

« Zpět na přehled článků